IV Форум місцевого розвитку у Трускавці

Протягом 25-27 червня Мирослава Ливч, як голова Свалявської районної ради та заступник голови Правління Асоціації ЄВРОРЕГІОН «КАРПАТИ – Україна» брала участь у IV Форумі місцевого розвитку, який проходив у Трускавці, що на Львівщині.
Форум зібрав понад чотири сотні учасників – представників виконавчої та законодавчої влади, місцевого самоврядування, закордонних гостей та партнерів з Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії, Грузії, Німеччини, дипломатичного корпусу, бізнесу тощо.
Провідна ідея форуму покликана об’єднати зусилля Карпатського регіону, центральних і місцевих органів влади задля отримання пілотної програми підтримки Українських Карпат у фінансовій перспективі Європейського Союзу 2021-2027 років.
Тож, упродовж трьох днів разом з іншими керівниками районів Закарпаття, депутатами різних рівнів дискутували щодо перспектив регіонів об’єднаних Українськими Карпатами, їх розвиток через призму євроатлантичної інтеграції, кращих практик партнерства у різних сферах задля розвитку Карпат та дискусій на тему спроможності сектору економіки у карпатських територіях.
Мова йтиметься і про просування пілотної програми підтримки ініціатив Українських Карпат у майбутній фінансовій перспективі Європейського Союзу 2021 – 2028.
Головними темами для дискусій стали –  Стратегія для Карпат: кращі практики, напрацювання, перспективи; Партнерство заради розвитку: співпрацю на всіх рівнях: від локального до глобального; Економіка Карпат: інвестиції, енергетику, інфраструктуру та інновації.
Темою центральних панелей були в перший день – «Розвиток українських регіонів крізь призму євроатлантичної інтеграції», другого дня – «Карпатський прорив: партнерство задля розвитку» та третього дня – «Співпраця задля розвитку Карпат».
Були учасниками панельної дискусії на тему «Лісове господарство в Карпатах», де поспілкуватися про стан ведення лісового господарства та всихання смерічників в Карпатах, за участі викладачів НЛТУ.

Обговорювали яким чином розвивати підприємництво на місцях, як взаємодіяти та налагоджувати співпрацю між владою, бізнесом та громадою, як має відбуватися залучення ресурсів для розвитку малого та середнього бізнесу – ключові питання ґрунтовної дискусії щодо економічного розвитку в Карпатах.

Жваво обговорили питання по темі «Локальні виробники і гастротуризм, як драйвер розвитку територій». Неординарний підхід організаторів полягав у тому, що учасникам форуму не лише розповідали, яку важливу роль гастрономія відіграє у туристичній галузі, а й демонстрували приготування різних львівських страв, пропонували їх дегустувати. А потім вже запевняли, що промоція локальних виробників та продуктів дасть можливість місцевому населенню бути зайнятими на місцях, відтак підвищиться їх конкурентоспроможність, вони економічно розвиватимуться. Це також хороший шанс залишитися та працювати у себе дома. А території, яка промує гастротуризм – шанс виділитися порівняно з сусідніми населеними пунктами. І це чудово, бо якраз Закарпаття славиться не лише в Україні своїми гастрономічними фестивалями та неперевершеною автентичною кухнею. З кожним роком з різних куточків світу до нас приїжджає все більше туристів, і не лише для відпочинку, а й скуштувати карпатські страви.
Цікавою стала тема, де розповіли про інвестиційні проекти у сфері альтернативної енергетики та енергозбереження; інструменти фінансування проектів розвитку; ефективну взаємодію між владою, бізнесом та громадами як запоруку сталого економічного розвитку.

Обговорювали проблеми, які виникають при інвестування в альтернативну енергетику.

Учасники дискусії особливо наголошували на взаємопов’язаності охорони культурної спадщини та розвитку інфраструктури території. «Це подвійний процес. З одного боку об’єкти культурної спадщини притягують інфраструктуру, з іншого – вона дозволяє краще дбати про її збереження».

Обговорюючи наступний проект – «Кращі практики підтримки ініціатив місцевих карпатських громад», спікери зазначали, що це єдина в Україні програма, яка спрямована на вирішення спільних проблем Карпатського регіону зусиллями одразу чотирьох областей. Так, у вересні цього року оголошується конкурсний відбір у рамках проекту «Карпатська мережа регіонального розвитку», в рамках якого буде профінансовано по 10 проектів на території 4-х карпатських областей.

Також пройшло сьоме засідання загальних зборів Правління Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон «Карпати – Україна» під головуванням очільника Львівщини Олександра Ганущина, де на порядку денному стояло питання про вибори керівництва Правління і Правління Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон «Карпати – Україна». За результатами голосування, головою Правління Асоціації одноголосно переобрано Олександра Ганущина, а його заступником –  Мирославу Ливч, голову Свалявської райради.

За підсумками роботи  IV Форуму місцевого розвитку було також ухвалено резолюцію, у якій зокрема виділено:

єднання зусиль органів місцевого самоврядування, центральних органів виконавчої влади, громадянського суспільства і лідерів громад, міжнародних програм технічної допомоги та експертного середовища навколо питань, пов’язаних із підвищенням ефективності використання інструментів розвитку Карпатського регіону, а також поглибленням міжрегіональної співпраці задля розбудови загальноукраїнської солідарності, беручи до уваги наявні практики реалізації регіональної політики Європейського Союзу та досвід співпраці карпатських областей (розробка Концепції розвитку гірських територій українських Карпат на період 2019-2027 роки, Програма підтримки ініціатив місцевих карпатських громад) наголошуючи на важливості послідовного продовження реформи децентралізації та створення стимулів для нарощення фінансової спроможності громад.

ПОШИРИТИ